Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie): prelekcje, konkursy i konferencja z „Reaguj na przemoc!”

25 stycznia 2016

Gmina Bartoszyce włączyła się w międzynarodową kampanię „Biała Wstążka”, której celem jest zwrócenie uwagi  na problem przemocy wobec kobiet i promowanie wzorca mężczyzny, który nie krzywdzi, a chroni. W ramach kampanii w Bartoszycach rozpoczęto projekt ,,Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał’’. – Przy jego realizacji wykorzystywaliśmy materiały „Reaguj na przemoc!” – mówi Renata Tadorowska z Urzędu Gminy w Bartoszycach, pomysłodawczyni  i koordynatorka kampanii ,,Biała Wstążka’’ w gminie Bartoszyce. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Często przemoc doświadczana w domu ,,przekłada się’’ na zachowania dziecka w dorosłym życiu. Dlatego cieszy fakt,  że w kampanię ,,Biała Wstążka’’ zaangażowały się wszystkie placówki oświatowe gminy Bartoszyce. Głównym celem projektu ,,Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał’’ było zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet oraz podkreślenie roli i znaczenia profilaktyki w wychowaniu młodego pokolenia – mówi Renata Tadorowska.

5 (1)

Od połowy listopada do połowy grudnia 2015 w gminnych placówkach oświatowych zrealizowano szereg przedsięwzięć profilaktycznych – apele i konkursy tematyczne, pogadanki, wywiadówki, szkolenia, projekcje filmów. Rozmawiano na temat dobrego wychowania i tłumaczono, dlaczego warto być dżentelmenem.

10

Jeżeli podejmiemy odpowiednie działania profilaktyczne, jest szansa, aby przysłowiowy  Jaś w przyszłości stał się wrażliwym i odpowiedzialnym Janem. Dorosłym mężczyzną, który szanuje kobiety, nie dopuszcza do ich złego traktowania i zawsze reaguje, gdy dzieje im się krzywda. By mogło tak się stać, trzeba postawić na edukację i wychowanie. Dlatego w gminie Bartoszyce tego rodzaju działania będą podejmowane cyklicznie – dodaje  Renata Tadorowska.